<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/NJcwPBpSldE" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

11 grudnia 2018 w siedzibie PWM w Warszawie odbyła się premiera koncertowa Operetty Polonica Rustica Aleksandry Garbal. Utwór ten stanowi osobistą wypowiedź Autorki, która za pomocą liryki wokalnej przeplatanej z rodzimym folklorem muzycznym Śląska stara się przedstawić historię śląskiej rodziny, walczącej o przynależność narodową.  

W projekcie uczestniczyli wybitni polskich śpiewacy: Anna Karasińska (Opera Narodowa), Eugenia Rezler (UMFC), Witold Żołądkiewicz (Opera Królewska, UMFC) i Jacek Szymański (Opera Bałtycka), oraz Varsovia Piano Trio (Adam Zarzycki -skrzypce, Piotr Hausenplas-wiolonczela i Ewa Skardowska -fortepian).

Mottem kompozytorki jest następujące zdanie:

Wierzę, że narodziliśmy się, aby żyć pięknie. Poprzez muzykę, którą tworzymy wezwani jesteśmy do niesienia radości i dobra.

 

Zapraszam do lektury mojego artykułu poświęconego pedagogice gry na fortepianie, który odnosi się m.in. do metod stosowanych przez Fryderyka Chopina. Tekst ukazał się nakładam Dialogu Edukacyjnego

https://www.academia.edu/36985678/Pratis_od_Chopina_do_Niemiry.pdf